“Ul. Pohulanka” – nowy filmik grupy “BG Film”

Ulica Pohulanka – nazwę nosi od 1945 r., pokrywa się ze wschodnim odcinkiem dawnej Stolzenberger Weg (dosł. Droga Chełmińska), tj. od skrzyżowania z ul. Kolonia Przyszłość po wiadukt nad współczesną al. Armii Krajowej; obecnie ul. Pohulanka sięga też dalej, dochodząc aż do ul. Kartuskiej (tym samym przejęła bezimienny do 1945 r. odcinek szosy w tamtym rejonie). Pochodzenie współczesnej nazwy nie jest do końca jasne; niektórzy z badaczy sugerują, że nadanie tej nazwy było ukłonem w stronę polskiej ludności z polskich Kresów, którzy osiedlili się w Gdańsku w powojennym okresie (osiedla o nazwie Pohulanka były we Lwowie i Wilnie, istniały także trzy wsie na terenie obecnej Ukrainy i Białorusi o takiej nazwie).

Pohulanka we wspomnieniach mieszkańców

♦ Brunon Zwarra (I t. Wspomnień gdańskiego Bówki)
Najbardziej strome wejście na szczyt wałów z widokiem na miasto było od strony północnej. Wchodziło się schodami nad krętą szosa, obecnie zwaną ulicą Pohulanką, prowadzącą z ulicy Kartuskiej (dawn. Karthauserstrasse) do rzadkich wówczas zabudowań Chełma (daw. Stolzenberg). Ulicę te nazywaliśmy po prostu Schlangenweg, to znaczy kręta jak wąż. Na wzniesienie prowadziło kilkadziesiąt stopni i z niego wyglądałem wraz z ogromnym tłumem ludzi 15 sierpnia 1929 roku przylotu sterowca niemieckiego “Graf Zeppelin”.

♦ Urszula Kiedrowska (Urodzona w Wolnym Mieście Gdańsku)
Pamiętam gdy Hitler przyjechał do Gdańska i że poszliśmy oglądać jego przejazd ulicą Pohulanka. Jechał tędy wizytować osiedle domów budowanych na Chełmie (Stolzenberg) dla stoczniowców. Bardzo dużo ludzi było, nasza rodzina poszła też popatrzeć. Kazali nam stać spokojnie i zabronili rzucania kwiatów. Hitler jechał otwartym samochodem i można go było dobrze zobaczyć.

Wspomnienia powojenne

♦ Pohulanka 1946 r. –  Nie chciałem iść, ale ponieważ ja sam byłem w obozie, chciałem zobaczyć, jak taka egzekucja wygląda. Każdy więzień siedział na swoim samochodzie (…) Najgorsze dla mnie było to, jak już ich powiesili…to ludzie zaczęli ich kopać, te trupy, jak już wisieli. Jedna Niemka tylko krzyknęła: Zobaczymy się znowu na drugim świecie; Heil Hitler jeszcze wołała…Już więcej w życiu bym na egzekucję nie poszedł. To było okropne przeżycie”.  Gdanopedia PROCES_I_EGZEKUCJA_ZBRODNIARZY_Z_OBOZU_STUTTHOF_W_1946_ROKU

♦ W latach sześćdziesiątych dużo czasu spędzałem z kolegami na zalesionym terenie przy ulicy Pohulanka, pamiętam jak chodziliśmy po drzewach z jednego na drugie bez schodzenia na ziemię, bo w jednym miejscu rosły bardzo gęsto i widać było, że kiedyś były strzyżone jak żywopłot.

♦ Zimą była świetna sanna a latem opalanie i pluskanie w strumykach, których przy Pohulance w czasach mego dzieciństwa było sporo. Jeden był duży, przypominał dość głęboki rów – woda sięgała nam do pasa i była przyjemnie zimna. Znajdował się tuż przy obecnym osiedlu mieszkaniowym Pohulanka, reszta strumyków to były wąskie strugi płynące z góry.

♦ Dziś to niemożliwe, bo obecnie na Pohulance jest spory ruch, ale w latach sześćdziesiątych to był nasz tor saneczkowy – zjeżdżaliśmy po oblodzonym bruku tej ulicy, od samej góry aż pod szpital na Świerczewskiego…

♦ Ja zjeżdżałem zimą po Pohulance na nartach, niezłą prędkość się osiągało…

♦ Na polance przy ulicy graliśmy w piłkę i piekliśmy kartofle. Raz nawet kurę w glinie – ,,przyszła” z Pohulanki.

♦ Dla nas  w latach sześćdziesiątych Pohulanka to była dzielnica i zaczynała się od końca serpentyny. A jak się powiedziało chłopakom z Pohulanki, że mieszkają na Chełmie, to się wkurzali. Był taki barak na Pohulance,

♦ Na przełomie lat 80. i 90. przy Pohulance funkcjonowały jednocześnie trzy klubiki, gdzie spędzaliśmy czas, graliśmy w karty, wywoływaliśmy duchy…

Zobacz Pohulankę we wszystkich czterech porach roku w dwuminutowym filmie „Ul. Pohulanka” przygotowanym na konkurs ‘Filmujemy Gdańsk!9″.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content