I ja tam byłem i kamieniem rzuciłem

Stowarzyszenie Biskupia Górka bierze udział w tegorocznym Święcie Wolności i Praw Obywatelskich. Zapraszamy 3 czerwca do Strefy debat w Hali Praw Obywatelskich na “Spotkanie z przyzwoitym człowiekiem czyli – I ja tam byłem i kamieniem rzuciłem”. Poprowadzi je Anna Kisicka, a jej gośćmi będą działacze opozycyjni w PRL-u, także dziś całym sercem zaangażowani społecznie, dbający o zachowanie historii dla potomnych.
W latach 70. i 80. zwykli ludzie wychodzili na ulice protestując przeciwko okrucieństwu władz PRL. Milicja rozpędzała tłumy z pomocą gazu łzawiącego, armatek wodnych a nawet broni. Ludzie odpowiadali kamieniami. Chcemy Wam przypomnieć ten czas. Pokażemy trzy krótkie filmy przygotowane specjalnie na tę okazję przez Wojciecha Ostrowskiego. Zaprosiliśmy też kilku uczestników protestów, głównie mieszkańców Biskupiej Górki, gdzie działała podziemna “lotna” drukarnia, a 3 maja 1983 roku, w czasie zamieszek, została doszczętnie spalona milicyjna nyska.
Może Ty masz jakieś pytania do tych zwykłych ludzi?
Bardzo dziękujemy Video Studio Gdańsk za bezpłatne udostępnienie materiałów filmowych.

Udział w debacie wezmą:
– Bogusław Daszkiewicz – były mieszkaniec Biskupiej Górki, był w grupie drukującej materiały dla NSZZ Solidarność, a także na ulicach w czasie zamieszek. Przesiedział za to rok w więzieniu;
– Zdzisław Masian – były mieszkaniec Biskupiej Górki, brał udział w zamieszkach na Biskupiej Górce 3 maja 1982 r.;
– Adam Sekuła – jako nastolatek uczestniczył w protestach ulicznych, działał w Ruchu Młodej Polski. Zajmował się między innymi transportem ulotek.
– Wojtek Ostrowski – filmowiec, dokumentował zajścia uliczne w Gdańsku w latach 80. Związany z Video Studio Gdańsk od jego powstania do dzisiaj.
Dzięki udostępnieniu nam przez Video Studio Gdańsk materiałów archiwalnych, zobaczymy także trzy krótkie filmy będące ilustracją do prowadzonej rozmowy.

Bardzo dziękujemy Video Studio Gdańsk za bezpłatne udostępnienie materiałów filmowych.
Dziękujemy Zdzisławowi Masianowi za udostępnienie poniższych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content