Pomysły mieszkańców na aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji

Biuro Rozwoju Gdańska prowadzi obecnie konsultacje w sprawie aktualizacji Gdańskiego Programu Rewitalizacji. Odbyły się już dwa spotkania w Domu Sąsiedzkim, na które przybyło tylko kilkoro mieszkańców. Swoje pomysły na to, co należałoby zmienić na Biskupiej Górce, można zgłaszać także wypełniając ankietę dostępną w Internecie do końca  czerwca pod linkiem:  https://survey123.arcgis.com/share/dad5547519ad4f3e9550bebe7075d6e7. Bardzo do tego zachęcamy. Im więcej osób wskaże daną potrzebę, tym większa szansa na jej realizację.

Jedno ze spotkań Stowarzyszenia Biskupia Górka było poświęcone temu tematowi. Poniżej przedstawiamy pomysły zgłoszone przez mieszkańców podczas tego spotkania.

1. Wsparcie finansowe wspólnot mieszkaniowych w remontach kamienic.

2. Utworzenie większej ilości miejsc parkingowych. Na terenie obecnie zajmowanym przez KWP mógłby znaleźć się duży parking lub na placach po rozebranych kamienicach.

3. Budowa podziemnych śmietników we wskazanych przez fachowców miejscach, a zwłaszcza na podwórku Salwator, w okolicach podziemnej klatki schodowej na Zaroślaku i za budynkiem Biskupia 25.

4. Budowa schodów z Zaroślaka na szczyt Biskupiej Górki, z przejściem przy Gdańskiej Szkole Wyższej.

5. Schody-skrót na skarpie w okolicy budynku Na Stoku 23.

6. Podziemna klatka schodowa – remont i otwarcie.

7. Kompleksowy remont budynku przy ul. Biskupia 35 oraz przybudówki przy Biskupiej 21.

8. Zagospodarowanie parku Salwator – części położonej między Kamienicą Na Stoku 42A a ogrodzeniem Szkoły Podstawowej nr 21. Postawienie ławek, koszy na śnieci, lampy, posadzenie roślin ozdobnych.

9. Las Biskupiej Górki – objęcie go ochroną np. jak użytek ekologiczny.

10. Utworzenie punktów widokowych na Gdańsk, jednak jak najmniejszym kosztem przycinania roślinności.

11. Droga pieszo-rowerowa z kilkoma ławkami przy ul. Pohulanka – inwestycja zrobiona z uszanowaniem charakteru tej ulicy i otoczenia.

12. Schody na skarpie przy ul. Pohulanka – to skrót, dzięki któremu omija się dwa największe zakręty tej ulicy.

13. Zagospodarowanie Parku Pohulanka – teren wokół obecnie wydeptanej drogi-skrótu (był temu poświęcony wniosek do BO 2023 – https://biskupiagorka.pl/?p=13772).

14. Renowacja Lunety Cafarellego – całego zabytku, łącznie z częścią zajętą obecnie przez warsztat samochodowy.

15. Dzieło koronowe BG – remont obiektów i przeznaczenie ich na funkcje wpisujące się w charakter otoczenia. Mogłyby tam m.in. być prezentowane zbiory Stowarzyszenia Biskupia Górka poświęcone historii tego obszaru.

16. Byłe Schronisko Młodzieżowe im. P. Beneke (obecnie siedziba KWP) – remont, przeznaczenie na cele kulturalne, udostępnienie do zwiedzania, kawiarnia na tarasie z widokiem na Gdańsk.

17. Wieża zegarowa schroniska – jej remont i umożliwienie chętnym wchodzenie na nią; zainstalowanie na niej kamery online, odtworzenie widowiska walki okrętów oraz rekonstrukcja i uruchomienie kuranta.

18. Odtworzenie nagrobka Nataniela Wolfa i rekonstrukcja jego obserwatorium.

19. Odsłonięcie bruku na drodze za budynkiem Zaroślak 8 i remont pozostałej części tego ciągu spacerowego prowadzącego w stronę bastionów w lesie BG, do dawnego rozwidlenia (uzupełnienie bruku, ponowne postawienie przydrożnych słupków granitowych, ustawienie ławek etc).

20. Miejsce ze stalym grillem i siedziskami.

21. Remont kamiennego muru oporowego przy skarpie przy ul. Na Stoku 53-55.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content