Rewitalizacja Biskupiej Górki – informacje dla mieszkańców

Rewitalizacja Biskupiej Górki wchodzi w etap bardzo oczekiwany przez mieszkańców, ale i niosący dla nich wiele niedogodności. Do lipca 2024 roku przebudowane mają zostać ulice Zaroślak, Na Stoku, Biskupia i Salwator oraz wyremontowanych kompleksowo 12 budynków gminnych. Także większość wspólnot mieszkaniowych planuje w tym czasie remonty swoich kamienic.

Obecnie trwają prace na ulicy Zaroślak i w siedmiu budynkach gminnych: Biskupia 8A, 11, 17, 35, 39, 40 i Salwator 7. W ramach zaplanowanych prac drogowych zainstalowane zostaną nowe przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne, wykonana będzie także kanalizacja deszczowa i przebudowana sieć gazowa. Na ulicach zachowana zostanie oryginalna nawierzchnia z kostki brukowej, pojawią się nowe chodniki i nowe – stylizowane – oświetlenie, ławki, kosze uliczne, a w kilku miejscach – nasadzenia roślin ozdobnych. Niestety, ani Biuro Rozwoju Gdańska, ani Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, nie udostępniły na swoich
stronach internetowych projektu przebudowy ulic, ale można się z nim zapoznać studiując materiały przetargowe z marca 2022 r. na platformie zakupowej: https://platformazakupowa.pl/transakcja/588812?fbclid=IwAR2Z5fzRpV2lpDq6X3JNKB9NBIeLFsO4vDvFLJEHLfaFBvB6KL9qviRW7Z0.

14 grudnia w Domu Sąsiedzkim na Biskupiej Górce odbyło się spotkanie, które miało na celu poinformowanie mieszkańców o przewidywanym harmonogramie prac oraz wyjaśnieniu wszelkich wątpliwości związanych z prowadzonymi i planowanymi remontami. Informacji udzielali: Piotr Grzelak zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Piotr Kryszewski zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, Ewa Pielak zastępczyni dyrektora Biura Rozwoju Gdańska, Katarzyna Jaskuła zastępczyni dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Ziemowit Borowczak dyrektor Gdańskich Nieruchomości i wykonawca z firmy WODKAN-GRZENKOWICZ.

Oto przedstawiony przez nich harmonogram planowanych prac:
Grudzień 2022 – styczeń 2023 – ul. Zaroślak (pełen zakres przebudowy).
Luty – marzec 2023 – ul. Na Stoku 23-37.
Kwiecień – czerwiec 2023 – ul. Na Stoku (23 – skrzyżowanie z ul. Biskupią).
Lipiec 2023 – Biskupia (Al. Armii Krajowej – Salwator).
Sierpień – wrzesień 2023 – ul. Biskupia (ul. Salwator – skrzyżowanie ul. Na Stoku).
Październik – grudzień 2023 – ul. Na Stoku (skrzyżowanie ul. Biskupia – Na Stoku 46).
Styczeń 2024 – ul. Na Stoku 46-48.
Luty – marzec 2024 – ul. Na Stoku 48-49.
Kwiecień – połowa maja 2024 – ul. Na Stoku 49-51.
Połowa maja – połowa czerwca – ul. Biskupia (skrzyżowanie Na Stoku – Biskupia 26).
Połowa czerwca – lipiec 2024 – ul.Biskupia 26-24 B.

Na spotkaniu 14 grudnia licznie przybyli mieszkańcy mówili o problemach z parkowaniem na osiedlu, szczególnie kłopotliwym podczas remontów ulic; dzielili się niepokojem o wytrzymałość ceglanego zabytkowego mostku, budynków wspólnot mieszkaniowych sąsiadujących z remontowanymi kamienicami i odcinkiem przebudowywanej drogi. Narzekano też na niewystarczające informowanie mieszkańców w sprawie prowadzonych prac czy zaobserwowane marnotrawstwo materiałów pochodzących z remontowanych kamienic. Jednak najwięcej czasu poświęcono na omówienie nierozwiązanego od lat problemu gromadzenia i odbioru odpadów. Ustalono, że tematowi temu zostanie poświęcone odrębne spotkanie (12 stycznia 2023), w którym mają uczestniczyć przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości oraz zarządy i administratorzy wspólnot mieszkaniowych. Będzie to pierwsze z cyklu comiesięcznych spotkań informacyjnych planowanych w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4. W każdy drugi czwartek miesiąca w godzinach 16-19 dyżurować w nim będą przedstawiciele BRG, DRMG, GN i wykonawcy prac. Na spotkania zapraszamy wszystkich mających pytania, wątpliwości itp.

Pracownicy Biura Rozwoju Gdańska proszą o wcześniejsze przesyłanie pytań na adres e-mail: rewitalizacja@brg.gda.pl lub telefonicznie – 58 308 44 28.

Nagranie całego spotkania:

 

Galeria zdjęć z grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content