Zgłoś zabytek do konkursu

Podziemna klatka schodowa ukryta w zboczu Biskupiej Górki może zostać otwarta, także dzięki Tobie. Do 3 MAJA zgłoś tę poternę do konkursu “Nasz zabytek”. W przypadku wygranej, miasto Gdańsk dostanie 1 milion zł na jej odrestaurowanie. Im więcej zgłoszeń, tym większa szansa na wygraną! Wystarczy, że wypełnisz prosty wniosek online: Nasz Zabytek.
Podziemna klatka schodowa jest częścią zespołu reduty koszarowej Biskupiej Górki zbudowanej w latach 1828-33 i była fragmentem drogi łączącej fortyfikacje Biskupiej Górki z tymi na Starym Przedmieściu. Całość wpisana jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego pod nr 476 (dawniej 267).
O ile główny budynek koszar został odrestaurowany, to ceglane podziemne przejście od wielu lat jest zamknięte i niszczeje. W obszernym wnętrzu o ładnym łukowym sklepieniu zachowały się jeszcze fragmenty oryginalnych drewnianych poręczy i część grubych drewnianych stopni. W środku można też obejrzeć wzmocnienia skarpy wykonane z ogromnych kamieni i fragmenty oryginalnego wejścia do poterny.
Odrestaurowana i otwarta klatka schodowa mogłaby służyć jako skrót prowadzący z podnóża Biskupiej Górki na jej szczyt. Ucieszyliby się z takiej drogi nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale też turyści oraz studenci i uczniowie szkół mających siedzibę w koszarach.
Zmobilizujmy się – zgłośmy ten zabytek – niech cały historyczny zespół Reduty Biskupiej Górki będzie dostępny do zwiedzania i służy naszej społeczności.

Informacje przydatne do wypełnienia wniosku:
Adres – ul. Biskupia 24 a,b, 80-875 Gdańsk.
Właściciel zabytku: Gmina Gdańsk.
Wpis w wojewódzkim rejestrze zabytków (nr 476) “zespół Reduty Biskupiej Górki/zespół zabudowań i umocnień : koszary, budynek oficerski, wartownia zachodnia, wartownia wschodnia, mur obronny z trzema bramami, korytarz podziemny, wylot korytarza podziemnego”.
Fotografie umieszczone poniżej można wykorzystywać przy składaniu wniosku w konkursie “Nasz Zabytek”.
Zabytek można zgłosić też przez telefon: +48 517 884 088 lub + 48 22 47 55 111, od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Fotografie: Wojciech Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content