Ogród Biblijny i Dom Historii Zgromadzenia Sióstr Pallotynek

Zgromadzenia Sióstr Pallotynek, które od 1945 r. ma siedzibę na Siedlcach przy ul. Malczewskiego 144 od dwóch lat udostępnia do zwiedzania Ogród Biblijny. Został tak zaprojektowany, by przypominał o Ziemi Świętej poprzez rozmieszczone w nim charakterystyczne punkty odnoszące się do miejsc, postaci czy scen biblijnych.

Ogrody biblijne istnieją na całym świecie, pierwszy powstał 1957 roku w Kalifornii. W Polsce jest ich siedem. W  gdańskim ogrodzie umiejscowionym na kaskadowej skarpie jest ponad 100 gatunków różnych roślin, także rzadko występujących w Polsce. Wszystkie prace w nim wykonują siostry pallotynki łącznie z oprowadzaniem zwiedzających. Położenie na wzgórzu pozwala podczas spacerowania podziwiać wspaniałą panoramę Gdanska. Do zwiedzania udostępniony jest też Dom Pamięci i Historii Polskiej Prowincji Sióstr Pallotynek w Gdańsku. Mieści się on w willi, którą rodzina Grunenbergów przekazała w 1945 r. księżom pallotynom z kościoła Chrystusa Króla. Ponieważ pojawiła się wówczas potrzeba otwarcia domu opieki nad sierotami po epidemii tyfusu w mieście, zaproszono do Gdańska siostry pallotynki i tak zaczęła się tu ich działalność misyjna.
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (SAC) jest w Polsce od lat 30. XX wieku. To żeńskie zgromadzenie zakonne, założone przez św. Wincentego Pallottiego. Siostry zajmują się katechizacją w szkołach podstawowych i średnich, prowadzą przedszkola, wiele z nich pracuje jako pielęgniarki w szpitalach i domach hospicyjnych. Zajmują się też opieką nad chorymi i samotnymi w parafiach oraz nad dziećmi specjalnej troski w ośrodkach opieki społecznej.

Ogród i izbę pamięci można zwiedzać do 31 października we wtorki, czwartki, piątki i soboty w godz. 10:00 -17:00, a w niedzielę od 15:00 do 18:00. Do ogrodu można dojechać od ul. Popradzkiej – więcej informacji pod nr tel. 691 089 038, strona internetowa Zgromadzenia: www.u-pallotynek.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content