Umacnianie skarp – wkrótce ruszą prace

Rozstrzygniętoc przetarg na stabilizację i zabezpieczenie osuwisk w rejonie Biskupiej Górki. Władze Gdańska zdecydowały o dołożeniu środków, bowiem złożona oferta w przetargu znacznie przekroczyła kwotę, jaką zabezpieczono na realizację inwestycji.

W pobliżu ul. Na Stoku, ul. Pohulanka i ul. Biskupiej zostaną zabezpieczone skarpy. Obszar zagrożony ruchami masowymi wymaga podjęcia niezwłocznych działań zwiększających stateczność uskoku naziomu.

– W tym celu przyjęto rozwiązanie projektowe polegające na uporządkowaniu istniejącego terenu, budowie konstrukcji oporowych, regulacji stosunków wodnych, wykonaniu zabudowy biologicznej oraz założeniu sieci monitoringu do obserwacji przemieszczeń i ich prędkości. Tylko tak przedstawione kompleksowe rozwiązanie wpłynie na zwiększenie stateczności skarp, nie zagrażając bezpieczeństwu konstrukcji zabudowy skupiającej się u podnóża oraz życiu i zdrowiu ludzi tam zamieszkujących – uważa Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która koordynuje zadanie.

Właśnie rozstrzygnięto przetarg na zrealizowanie dwóch etapów prac. Pierwszy z nich dotyczy skarpy w okolicy ul. Pohulanka i Na Stoku. Druga część prac zostanie przeprowadzona w pobliżu ul. Biskupiej. W ramach inwestycji zostanie wykonana przypora gruntowa wraz ze studniami. Skarpy zostaną zabezpieczone specjalnymi gwoździami. Wykonany zostanie drenaż z odpływem prowadzącym do nowopowstałych studni. Część skarp zostanie wzmocniona i obudowana. Ponadto Wykonawca założy monitoring geodezyjny, który wskazywać będzie stan skarp. Osuwiska zyskają nową zieleń.  Aby przystąpić do zabezpieczenia osuwisk, niezbędna jest także rozbiórka pustostanu przy ul. Na Stoku  i sąsiadującej niskiej zabudowy – obiektu gospodarczego oraz garaży.

Przetarg na wykonanie zadania wygrała firma EUROVIA POLSKA S.A., która złożyła ofertę na niecałe 4,87 mln złotych. Była to jedyna oferta, jaka wpłynęła w postępowaniu. Na przeprowadzenie inwestycji zabezpieczono ponad 3,95 mln złotych. Władze Gdańska podjęły decyzję o dołożeniu środków na realizację prac. Wkrótce zostanie podpisana umowa. Wykonawca będzie miał czas na realizację zadania do 15 listopada 2019 roku.

W latach 2017-2018 zrealizowano dwa etapy związane z zabezpieczeniem osuwisk. Wykonano wówczas gwoździowanie skarpy, polegające na pogrążaniu w niej stalowych żerdzi osadzonych w betonie, tak aby ustabilizować grunt osuwisk. Wybudowano także mury oporowe na szczycie wzniesienia w formie palisady z mikropali.

mat. pras. DRMG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content