50 lat Szkoły Podstawowej nr 21

„Nie ma Biskupiej Górki bez szkoły, tak jak szkoły bez Biskupiej Górki  – jesteśmy ze sobą mocno powiązani” (Dyrektor SP 21, Lidia Lisińska)

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 21 im. kpt. ż. w. K.O. Borchardta przy ul. Na Stoku 43 na Biskupiej Górce obchodzi swoje 50-lecie i w dniu 24 października br. odbędą się w niej uroczystości jubileuszowe.

2                                                                                                                                                                                 

Szkoła rozpoczęła działalność 1 IX 1964 r. (zdjęcie powyżej). Została zbudowana przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Budowy Osiedli Robotniczych na terenie byłego cmentarza ( http://biskupiagorka.pl/tym-co-imion-nie-maja-na-grobie/). „Pamięć o tych, którzy tu kiedyś mieszkali, którzy tu kiedyś byli, gdzieś tam w ludziach tkwi, ona nie została zarzucona. Myślę, że te osoby, których być może jeszcze szczątki w ziemi gdzieś tkwią, to dobrzy ludzie i dobrze życzą wszystkim i tym dzieciom, które się tutaj uczą” (Dyrektor SP 21, Lidia Lisińska).

Budynek został wykończony ok. 15 sierpnia 1964 roku. Te początki wspomina Pani Stanisława Jakubowska, która pracowała w szkole jako woźna przez wiele lat:

„Wprowadziłam się tu z mężem 15 sierpnia, ale już od 1 sierpnia razem z pierwszym dyrektorem szkoły, Edwardem Kosztalukiem, przewoziliśmy tu potrzebne wyposażenie: ławki, krzesła i stoły. W urządzaniu szkoły pomagali też nauczyciele i rodzice. Szkoła oddana została do użytku 1 września 1964 r. Duże zasługi ma też drugi dyrektor, Edward Galica,  za którego kadencji zrobiono piwnice w szkole i wyłożono płytami  dziedziniec. Wszyscy dyrektorzy starali się o wybudowanie przy szkole sali gimnastycznej, ale do tej pory to się nie udało.
Od początku w szkole była stołówka i wydawano obiady. Praca w kuchni była trudna, bo dzieci było kilka razy więcej, a nie było takich maszyn jak teraz. Posiłki gotowano na kuchni węglowej.

W szkole latem były kolonie, schroniska młodzieżowe, były też zimowiska. W czasie stanu wojennego stacjonowało tu wojsko.

Kiedyś też odbywały się tu zabawy sylwestrowe, orkiestry grały na żywo… dobrze je wspominam – nie było burd, ani rozrabiania.”

Pierwotnie budynek miał spełniać rolę szkoły zbiorczej: w 4 izbach szkolnych miały uczyć się dzieci od klasy I-IV, od klasy V miały uczęszczać do okolicznych szkół. W latach 58/60 zaplanowano 8 sal szkolnych i kilka mniejszych pomieszczeń na pełną szkołę 7-klasową.

W rejonie szkoły mieszkało około 800 dzieci w wieku szkolnym, z czego w pierwszym roku nauki do szkoły uczęszczało 576 uczniów. Rozpoczęły pracę świetlica i biblioteka szkolna. Niektóre klasy liczyły ponad 40 uczniów. Nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym. W szkole pracowało 25 nauczycieli.

 Do zorganizowania szkoły został upoważniony przez Wydział Oświaty, w lutym 1964 r, Edward Kosztaluk. Był on pierwszym kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 21 i pozostał nim do 1969 r.

W pierwszych latach istnienia szkoły działały koła i organizacje: ZHP, drużyna zuchów, Szkolne Koło Przyjaciół Związku Radzieckiego, Szkolne Koło PCK, Samorząd Szkolny, Szkolne Koło Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaźni Polsko–Radzieckiej, zespół taneczny szkolnego koła TPPR, koła: plastyczne, recytatorski, biologiczne. Prężnie działał i sukcesy odnosił chór (80 osób) oraz zespół muzyczny.

1

 

„Pracuję w tej szkole ponad 30 lat. Tyle tu się w tym czasie działo, tyle różnych wydarzeń, tylu ludzi przewinęło się przez szkołę… Kiedy słyszę takie opinie o Biskupiej Górce, że to  zła dzielnica, to wracam pamięcią do tych wszystkich nazwisk, które się przewinęły przez szkołę – teraz są to dorośli ludzie i piastują różne funkcje, są bardzo zasłużeni dla Gdańska: są wśród nich lekarze, dziennikarze, posłanka, dyrektor radia, dyrektor banku… Ci ludzie wyrośli tutaj na Biskupiej Górce, w tej szkole zdobyli pierwsze szlify edukacyjne i nie można powiedzieć, że ta dzielnica ich źle ukształtowała. To jest dobre miejsce.” – mówi Dyrektor  Lidia Lisińska.

Najważniejsze wydarzenia z życia szkoły:

 • Rok 1977/1978 Szkoła przystępuje do realizacji kilkuletniego programu „Poznajmy teatr”;

 • Lata 1980 – 1982 Zamknięcie szkoły z powodu remontu (uczniowie SP 21 uczęszczali wówczas do SP 67 na Żabim Kruku i SP 47 na Chełmie);

 • 1982 – 1983 Uczniowie rozpoczynają naukę w wyremontowanym gmachu SP 21. Społeczność szkolna włącza się w akcję „Butelka”, w której środki pozyskane ze zbiórki szklanych opakowań przeznaczono na budowę Daru Młodzieży;

 • Październik 1991 r. Edycja pierwszego numeru gazety szkolnej „Rap” oraz otwarcie sklepiku szkolnego;

 • 22 maja 1992 r. Nadanie szkole imienia kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta oraz sztandaru; otwarcie Izby Patrona przez sekretarkę K.O. Borchardta – p. Ewę Ostrowską;
  3
  Kapitan żeglugi wielkiej Karol Olgierd Borchardt urodził się 25 marca 1905r. w Moskwie. W czasie II wojny światowej pływał na transportowcach, przeżył zatopienie „Piłsudskiego” i „Chrobrego”. Był organizatorem, a potem dyrektorem polskiego gimnazjum i liceum morskiego w Landwood w Anglii. Odpowiadał za wyszkolenie kadry oficerskiej. Opracowywał programy nauczania, wykładał nawigację, matematykę, astronawigację, oceanografię. W 1949 r. wrócił do kraju na pokładzie statku m/s „Batory”. W 1960 r. wydana została jego książka „Znaczy Kapitan”. Autor otrzymał za nią wiele nagród i wyróżnień, uznano ją za najlepszą książkę marynistyczną XX – lecia PRL, Wielką popularnością cieszyły się również pozostałe książki: „Krążownik spod Samosierry” (1963) i „Szaman morski” (1986). Za swe czyny i zasługi otrzymał m. In. Krzyż Walecznych, Order Sztandaru Pracy I i II klasy, Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, Medal Komisji Edukacji Narodowej. Swoje pracowite życie zakończył 20.V.1986 r.

 

 • 10 V – 21 V 1993 r. Szkoła bierze udział w czynnym strajku ogłoszonym przez Regionalny Komitet Strajkowy Sfery Budżetowej NSZZ „Solidarność”;

 • 11 VI 1993 r. Obchody pierwszej rocznicy nadania imienia szkole;

 • 02 XII 1994 r. uroczyste obchody 30-lecia szkoły;

 • 27 V 2002 r. Przystąpienie do klubu Borchardtowskiego (razem z 4 innymi szkołami noszącymi to samo imię) i udział w I Turnieju Borchardtowskim;

 • 03 VI – 05 VI 2004r. Jubileusz 40-lecia szkoły;

 • Maj 2005 r. Uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin patrona;

 • 05 XII 2008 r. Nagroda „Niestrudzeni 2008” dla Koalicji osób na rzecz Biskupiej Górki za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz drugiego człowieka.

4

„Jesteśmy małą szkółką, mamy tylko 8 pomieszczeń klasowych, więc atmosfera panuje tu niemal rodzinna. Tworzą się więzi, do nas przychodzi się i mówi o różnych problemach, nawet osobistych.

Szkoła jest miejscem, gdzie zawsze dobrze się działo, gdzie można było znaleźć oparcie. Oferujemy pomoc w szerokim zakresie, nie tylko wsparcie edukacyjne ale i dożywianie, organizujemy dzieciom wypoczynek w wakacje i zimą, mogą brać udział w obozach terapeutycznych, nawet czasem je ubieramy. Jest też świetlica, „Bezpieczna Przystań”, gdzie dzieci pod opieką mogą przebywać do późnego wieczora i otrzymują tam podwieczorek.

Otoczenie szkoły uległo radykalnej zmianie – mamy piękne boisko, plac zabaw, dzieci mają gdzie się spotkać, gdzie się bawić, jesteśmy jedynym takim miejscem w okolicy.

Rodzice chętnie do nas przychodzą, przywożą swoje dzieci nawet z odległych miejsc i dzielnic. Jesteśmy z tego dumni, bo warunki mamy takie, jak w niezłej prywatnej szkole.

Niestety wielką niedogodnością i problemem nie pozwalającym spać  jest brak sali gimnastycznej w szkole. Okolica jest specyficzna, ponieważ jesteśmy objęci ochroną konserwatora zabytków i niewiele jest tu miejsc, gdzie można budować. Mam jednak taką nadzieję, że kiedyś jeszcze ta sala powstanie” – mówi  Dyrektor Szkoły, Lidia Lisińska.

5

 

Kierownicy i dyrektorzy szkoły:

1964 – 1969 Edward Kosztaluk – kierownik

1969 – 1985 Edward Galica – kierownik/dyrektor

1985 – 1989 Anna Ostrowska – dyrektor

1989 – 2002 Ewa Walczak (w roku szkolnym 1992/1993 przebywała na urlopie; funkcję dyrektora pełniła wówczas p. Anna Kalkowska

2002 – nadaj Lidia Lisińska – dyrektor

Zdjęcia pochodzą z archiwum Szkoły Podst. nr 21

oprac. Ewa Ludwikowska

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kopiowanie materiałów zamieszczonych na portalu www.biskupiagorka.pl jest dozwolone tylko na użytek własny,
w każdym innym przypadku wymagana jest zgoda redakcji.


Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

Polityka prywatnosci