Portal osiedlowy Biskupiej Górki

Galeria

Galeria

Schronisko Młodzieżowe im. Paula Benekego

Budynek byłego Schroniska Młodzieżowego wraz z przylegającym terenem, na którym znajdują się Bastiony Zbawiciel, Pośredni i Ostroróg obecnie użytkowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Po wojnie, krótko był w nim dom studencki, w 1951 r. zajęło go Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, potem Komenda Wojewódzka Milicji. Budynek został zbudowały w latach 1938-40 r. z przeznaczeniem na schronisko dla niemieckiej młodzieży. Nadano mu imię Paula Benekego, gdańskiego kapra, który zdobył dla miasta „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Wówczas było to największe schronisko młodzieżowe w Europie i prawdopodobnie także na świecie. Projektantem obiektu był Hans Richert, który zadbał, by był to także obiekt piękny, a jego zdobienia podkreślały „odwieczną niemieckość Gdańska”.

Widokówki z Biskupiej Górki

Seria 10 unikatowych widokówek z Biskupiej Górki ze zdjęciami Wojtka Ostrowskiego wydana w 2012 r. w ramach projektu Stowarzyszenia WAGA "Poczta z widokiem na Biskupią Górkę" .

Filmowo na Biskupiej Górce

Biskupia Górka była plenerem wielu polskich filmów. Były to m.in.: "Walet Pikowy" (1960 r.), "Do widzenia do jutra"(1960), "Książę" (1985 r.) "Trzy dni bez wyroku"(1991 r), "Wałęsa.Człowiek z nadziei"(2013 r.) Prosimy o uzupełnianie naszego albumu.

50 lat Szkoly Podstawowej nr 21

Szkoła Podstawowa nr 21 została otwarta 1 września 1964 r. 24 października 2014 r. uroczyście obchodzono jej półwiecze. fot. Krystyna Ejsmont

Debata o Biskupiej Górce - 6.10.2011 r.

Organizatorzy: Stowarzyszenie WAGA i GWSH, fot. M. Ejsmont