Rewitalizacja – remonty budynków komunalnych

Zawieszony na czas wakacji punkt informacyjny dotyczący rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu od września będzie działał znowu w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4, w każdą drugą środę miesiąca w godzinach 16-18. Oprócz przedstawicieli Biura Rozwoju Gdańska obecni będą na tych dyżurach też pracownicy Gdańskich Nieruchomości lub Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Na pierwsze spotkanie 12 września przyszło wielu mieszkańców Biskupiej Górki, by więcej dowiedzieć się o planowanych remontach ich kamienic.

W związku z przesuwającymi się w czasie pracami przy umacnianiu skarp Biskupiej Górki, remonty dróg i kamienic również się przesuną, prawdopodobnie na 2020 r. Będzie tak jedynie w przypadku, gdy prace nad umacnianiem skarp niedługo ruszą, ale na cztery dotychczas ogłoszone przetargi nie zgłosił się żaden wykonawca.

Niemniej dokumentacja na remonty budynków i dróg już powstaje, ale o szczegółach będzie można mówić dopiero po zakończeniu tych prac. Wiadomo na pewno, że w budynkach komunalnych będą przeprowadzane kompleksowe remonty i na czas ich trwania część najemców będzie musiała przeprowadzić się do mieszkań zastępczych. Trudno obecnie określić na jak długo, w przypadku każdego budynku może to wyglądać inaczej. To lokatorzy zdecydują, czy będą chcieli wrócić do dawnych mieszkań po remoncie, czy pozostać w tych, do których się przenieśli. Stawka czynszu za metr kwadratowy w wyremontowanych lokalach się nie zwiększy, jednie niektóre osoby mogą stracić ulgi w powodu podniesienia standardu ich lokalu lub odczują zmianę w opłatach związanych z kosztami jego ogrzewania. Wszystkie budynki komunalne zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wykup mieszkań w budynkach do remontu kompleksowego jest wstrzymany, ponieważ obiekty remontowane z dofinansowaniem unijnym nie mogą zmienić właściciela w okresie trwałości projektu, czyli jeszcze przez pięć lat po przeprowadzonych pracach. Budynki, które przejdą całościowy remont to: ul. Biskupia 8a, 11, 17, 27, ul. Na Stoku 15, 23, 25, 35, 39, 40, 12 b, ul. Salwator 7, ul. Rogaczewskiego 45.

Dla osób, które chciałyby teraz wyprowadzić się z Biskupiej Górki na stałe, gmina oferuje lokale w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Piotrkowskiej na Ujeścisku. Dotyczy to tylko tych, którzy osiągają dochód powyżej 1550 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych i 2100 zł w przypadku osób mieszkających samotnie.

Najemcom, którzy nie spełniają tego warunku, a chcieliby wyprowadzić się z Biskupiej Górki, będą oferowane lokale z odzysku.

Gdy ktoś nie ma tytułu prawnego do mieszkania, które zajmuje, też może złożyć podanie o lokal zamienny, socjalny. Jeżeli problemem są zaległości czynszowe, należy zgłosić się do Gdańskich Nieruchomości (kwota do 30 tysięcy zł) lub do Urzędu Miejskiego (powyżej 30 tyś.) z wnioskiem o rozłożenie długu na dogodne raty.

Po informacje szczegółowe należy zgłaszać się do Referatu Lokalowego Wydziału Gospodarki Komunalnej przy ul. Partyzantow 74B.

Krystyna Ejsmont

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content