Zabezpieczenie skarpy przy ul. Biskupiej

Gdański Zarząd Dóg i Zieleni informuje, że prace związane z zabezpieczeniem skarpy przy ul. Biskupiej 20 zakończą się 25 lipca br.

Nastąpiła aktualizacja projektu dostosowująca  technologię wzmacniania skarpy do rzeczywistych warunków  gruntowo-wodnych.  Wykonanie dodatkowego drenażu pionowego wiążę się z dodatkowymi pracami, co wymusiło wydłużenie terminu zakończenia prac.

W związku z aktualizacją projektu opracowano aneks do ekspertyzy, który był podstawą do zmiany zakresu projektu. Aneks do ekspertyzy odnosi się jedynie do spraw technicznych.

W takcie prac wykonano odwierty w celu zbadania warunków gruntowo wodnych. Warunki te odbiegały od warunków opisanych w ekspertyzie, która była opracowana jedynie na podstawie sondowań. Aktualnie zastosowane rozwiązanie jest technologicznie korzystniejsze, a nie powoduje zmiany wartości prac.

Na dzień dzisiejszy skarpa, na najwyższym tarasie – tj. na odcinku  najbardziej narażonym na awarię została ustabilizowana. Wykonany został mur oporowy z przyporami, zlokalizowany bezpośrednio przy ulicy i rozpoczęto prace związane z profilacją skarpy i wykonaniem muru oporowego, od strony budynku. Skarpa zostanie wzmocniona i dodatkowo zastabilizowana przez gwoździowanie. Ze względu na występowanie przesączania wody i konieczności  pionowej jej kanalizacji wykonane zostaną dodatkowe kolumny żwirowe fi 300 o długości 4 m, na górnym tarasie skarpy.

13 marca br. od skarpy na ul. Biskupiej oderwał się fragment muru oporowego. Zdarzenie miało miejsce na wysokości ul. Biskupiej 20 na terenie nieruchomości ul. Na Stoku 11. GZDiZ podjął wówczas działania prewencyjne polegające na zamknięciu dla ruchu kołowego części ul. Biskupiej od skrzyżowania z ul. Na Stoku, zlecona została ekspertyza, która określiła przyczynę awarii, sposób użytkowania do momentu zabezpieczenia oraz metodę i konieczny termin zabezpieczenia. W okresie umocnień został dopuszczony ruch wahadłowy dla pojedynczych pojazdów  (poruszających się z prędkością 15 km/h o maksymalnej masie do 2,5t).  Prace trwają od 16 maja br.

mat.pras. UMG
zdjęcie redakcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content