Elżbieta Jachlewska – kandydatką na Prezydentkę Gdańska

29 maja br. Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk ogłosił swoją kandydatkę na prezydenta Miasta Gdańska. Jest nią Elżbieta Jachlewska, która od 2010 r., stojąc na czele Stowarzyszenia WAGA, działa m.in. na rzecz Biskupiej Górki.  

Lepszy Gdańsk to grupa działaczy miejskich, którzy, jak sami o sobie piszą, domagają się “miasta przyjaznego i sprawiedliwego, miasta bezpiecznego, otwartego i bardziej demokratycznego”. Więcej o ich programie można przeczytać na stronie: www.lepszygdansk.pl.  Ruch w tegorocznych wyborach samorządowych w Gdańsku wystawi kandydatów na radnych Miasta w każdym okręgu. Będą to osoby działające społecznie w swoich dzielnicach od wielu lat, wkrótce ogłoszenie nazwisk.

Wielu mieszkańców Biskupiej Górki zapewne już  zetknęło się z Elżbietą Jachlewską, bo Stowarzyszenie WAGA, które ma siedzibę przy ul. Biskupiej 4, od czterech lat prowadzi w nim Dom Sąsiedzki oraz drugi rok Centrum Aktwywizacji Społeczno-Zawodowej.  Do tego WAGA realizowała tu wiele dodatkowych projektów włączających mieszkańców, jak to było np. przy realizacji filmu “Powrót Nataniela W.”, spektaklu teatralnego “Królowa Salvatoru” czy licznych wystaw dotyczących osiedla i mieszkańców. W dorobku WAGI jest też wspólna z IKM publikacja przewodnika po Biskupiej Górce, wydanie pocztówek i realizacja w latach 2012-2016 projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce.

Elżbieta Jachlewska nie ogranicza swojej aktywności do Biskupiej Górki, działa efektywnie też w różnych innych obszarach.  Ze Stowarzyszeniem WAGA prowadziła kampanie społeczne „Bilet do Równości”, „Etat tata”, „Mama ma pomysł”, a sama  jest aktywna w sieci partnerstwa TAK Trójmiejska Akcja Kobieca, a od dwóch lat w Gdańskiej Radzie ds. Równego Traktowania. Jest jedną z ekspertek Gdańskiego Modelu Równego Traktowania, koordynując obszar przedsiębiorczości i wyrównywania szans ze względu na płeć.  Zawodowo od 25 lat zarządza finansami i zasobami w firmach i organizacjach. Ścieżkę kariery zaczynała m.in. w PCK, zajmując się organizacją honorowego krwiodawstwa, wydawaniem zupy osobom bezdomnym i segregowaniem darów, organizacją szkoleń psów ratowniczych, księgowaniem pracy opiekunek domowych, a także pomocą dla uchodźców wojennych z byłej Jugosławii.

Ekspertka prawa pracy, rachunkowości i przedsiębiorczości, przez 15 lat prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie szkoleń z doradztwa personalnego i usług kadrowo-płacowych. Promotorka modelu turkusowego zarządzania w biznesie i organizacjach, czyli pracy zespołowej, w strukturze demokratycznej i partycypacyjnej.

Elżbieta Jachlewska ma też w swoim dorobku 10-letnie doświadczenie polityczne. W 2007 r. zapisała się do Partii Kobiet, obecnie jest jedną z 3 współprzewodniczących Inicjatywy Feministycznej. W Gdańsku współkoordynowała m.in. kampanię „Ratujmy Kobiety”. W 2010 roku kandydowała do Rady Miasta Gdańska z Komitetu Bezpartyjne Forum Społeczne, zdobywając ponad 5% głosów wyborców, co jednak nie dało jej mandatu. W 2014 r. współtworzyła Gdańsk Obywatelski, wspierając na zapleczu sztabowym kandydatów w wyborach do Rady Miasta Gdańska. W 2014 startowała w wyborach do Europarlamentu jako przedstawicielka Partii Kobiet z list Zielonych i liderka listy Okręgu nr 1 (pomorskie). W 2015 roku kandydowała do Sejmu z ramienia Partii Kobiet z list Nowoczesnej w okręgu 26 (Gdynia – Słupsk).

Od dwóch lat jej pasją jest sport kobiet, w zeszłym roku przyjęła propozycję objęcia funkcji Prezeski w Stowarzyszeniu Biało-Zielone i dzięki swojemu zaangażowaniu wprowadziła młode zawodniczki do rozgrywek ligi piłkarskiej dziewcząt. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej DZIEWCZYNY GRAJĄ FAIR.

Prywatnie – mężatka od 20 lat, mama syna studenta i córki licealistki, mieszka z rodziną i 3 kotami w szeregowcu z ogródkiem na jednym z nowych osiedli Górnego Tarasu.

Zdjęcia z konferencji prasowej  29 maja br. na Biskupiej Górce autorstwa Krystyny Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content