“Oddam wszystkie moje głosy na Biskupią Górkę”

Marek Baran

Oddam wszystkie moje głosy na Biskupią Górkę

Postanowiłem, że wszystkie moje głosy oddam na dwa projekty związane z Biskupią Górką. Czyli moje maksymalne 5 punktów oddam na projekt dzielnicowy nr 8 i jeden (bo tylko jeden mam) na ogólnomiejski projekt nr 15. Dlaczego tak i dlaczego nie podzielę głosów na inne projekty? Postaram się to krótko uzasadnić.

Wszystko albo nic
Pierwszą moją decyzją jest rezygnacja z podziału pięciu głosów jakie mam na kilka projektów dzielnicowych. Jeśli dałbym je pięciu różnym inicjatywom – wsparłbym je jedynie trochę. Mnie zależy na mocnym wsparciu tego, co mnie przekonuje i za czym stoją mieszkańcy.

Projekt dzielnicowy nr 8 “Salonik na Biskupiej Górce”
Czy wyobrażacie sobie, że w Waszej okolicy nie ma przyjaznego miejsca, w którym możecie przysiąść na ławeczce, przystanąć w pogoni dnia i po prostu napawać się słoneczną pogodą? Czy wyobrażacie sobie, że na Waszym osiedlu nie ma miejsca, gdzie możecie spotkać się ze swoimi sąsiadami i omówić drobne sprawy? Tak jest od lat na Biskupiej Górce – mieszkańcy mają zamknięte podwórka i ogrodzone boisko szkolne. Przestrzeń otwarta gdzie można usiąść i spotkać kogoś, kogo się czasem mija w drodze do pracy i zagadać do niego nie istnieje. Nie ma żadnego miejsca, które pozwalałoby na zorganizowanie spotkania na otwartej przestrzeni i przedyskutowania jakiejś ważnej dla osiedla sprawy.

Oświetlenie pięknej alei – projekt ogólnomiejski nr 15 “Kanał Raduni dla każdego, o każdej porze. Mieszkańcy poprawiają miasto – montaż oświetlenia, budowa chodnika, zasadzenie drzew”
Czy wyobrażacie sobie, że najpiękniejsza alejka na Waszym osiedlu jest nieoświetlona? W naszym klimacie powoduje to, że przez większość roku nie sposób przejść nią nie ryzykując potknięcia się. W naszej szerokości geograficznej zmierzch przez większość dni w roku zapada na tyle wcześnie, że po pracy raczej już nie mamy szansy przejść się nieoświetlonymi alejkami.

Piszę o alejce wzdłuż Kanału Raduni – miejsca szczególnie unikatowego. Przez to, że znajduje się ona nad wodą jest szczególnie niebezpieczna bez oświetlenia. Dotychczas spotykałem na niej matki z małymi dziećmi i spieszących na przystanek pasażerów. A jest to szczególnie urocze miejsce – pamiętam jak po wyremontowaniu po Wielkiej Powodzi poszedłem tam po raz pierwszy – poczułem się jak w Amsterdamie. My, mieszkańcy Gdańska nie doceniamy, jaki mamy skarb w tym miejscu. A świadomość odwracania się ku wodzie mamy przecież w naszej gdańskiej tradycji – Długie Pobrzeże jest tego dobrym przykładem.

Zatem oświetlenie tego naszego gdańskiego Kanału powinno być bardzo ważnym zadaniem obywatelskim. Zwłaszcza, że dobiegają już końca prace nad węzłem komunikacyjnym i liczba spieszących wzdłuż Kanału pasażerów wzrośnie. Zwłaszcza jesienią i wiosną mogą oni mieć przyjemniejszą drogę do pracy.

To co najważniejsze
Dla mnie Budżet Obywatelski to lekcja demokracji. W bezpośredni sposób można wyrazić i zrealizować jakieś marzenie o przestrzeni, w której żyjemy. Nie trzeba o nic prosić władze, wystarczy zagłosować na coś, co jest dla nas ważne.

Całe wyzwanie, które jest przed nami – dodajmy wyzwanie nie jednorazowe, ale ciągłe to jest: nie utracić tych, którzy są już aktywni, żeby oni się nie zniechęcili. Dlatego trzeba im dziękować, namawiać motywować i tak dalej. Decyzja – zaangażowanie – efekt: ten związek musi być bardzo wyraźny. I drugie zadanie – jak zrobić krok w kierunku tego, który chce się zaangażować. To jest ciągłe, wielkie zadanie. Oczywiście nie tylko w Gdańsku, ale w każdej gminie, które są na terenie całej Rzeczpospolitej. W przeciwnym razie demokracja więdnie, demokracja ginie. Demokracja wymaga zaangażowanych obywateli. Obojętność, pasywność jest antydemokratyczna. Działa przeciwko demokracji”.
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Konferencja prasowa 15 września 2017

Ja mam nadzieję już wkrótce przejść się piękną, oświetlona alejką biegnącą przy Biskupiej Górce. A może kiedyś jakiś mieszkaniec zaprosi mnie, żebym przysiadł w Saloniku na Biskupiej Górce i będziemy mogli razem porozmawiać o życiu, o pogodzie. A może o nowym pomyśle na kolejny projekt z Budżetu Obywatelskiego?

Marek Baran

Obecny wygląd placu, na którym mógłby stanąć salonik
Nieoświetlony chodnik nad Kanałem Raduni

 

 

 

 

 

 

 

 

link do głosowania: gdansk.budzet-obywatelski.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content