BO2018. Zamiast wymagać – głosuj

Zamiast wymagać – głosuj

Budżet obywatelski to projekt, w którym mieszkańcy mogą zadecydować sami o tym co będzie zrealizowane w ich okolicy.

Nie trzeba nikogo prosić – słać petycji, organizować protestów. Wystarczy zgłosić projekt, uzyskać pozytywną rekomendację i wziąć udział w głosowaniu. W 2017 roku jesteśmy już po trzech pierwszych etapach. Teraz kolej na wybór projektów.

Nie ma jednej metody aktywizacji i zaangażowania mieszkańców. Budżet obywatelski jest jedną z ważnych efektywnych metod zaangażowania mieszkańców w życie własnej dzielnicy, osiedla, miasta. Budżet obywatelski uczy też nas wszystkich skąd się biorą pieniądze nasze wspólne, jak je wydajemy, ile co kosztuje. Ile trzeba wysiłku wspólnego dokonać, by doprowadzić do sukcesu w postaci nowego chodnika czy urządzenia do zabawy. Jednym słowem budżet obywatelski jest taką formą zaangażowania, motywowania, ale też motywowania do postawy obywatelskiej.”
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Konferencja prasowa 15 września 2017

Dwa projekty z Biskupiej Górki
Na Biskupiej Górce maja szansę być zrealizowane dwa ciekawe projekty zgłoszone przez jej mieszkańców. Każdy gdańszczanin, ktory ukończył 16 lat może zagłosować na oba. Pierwszy z nich to projekt budowy saloniku, mającego służyć jako miejsce spotkań. Drugim jest projekt oświetlenia Kanału Radni, dosadzenia przy nim drzew oraz uzupełnienia biegnącego obok chodnika. Pierwszy z nich jest na liście projektów dzielnicowych i ma numer 8. Drugi jest projektem ogólnomiejskim i ma numer 15.

Gdański Amsterdam nad Kanałem Raduni
Kanał Radni to zabytek z czasów krzyżackich. Przetrwał do naszych czasów, a po przebudowach po wielkiej powodzi 2001 roku stał się ciekawym miejscem na spacer. Jego klimat przypomina nieco kanały Amsterdamu i warto ten trakt ożywić również po zachodzie słońca. Mógłby stać się ciekawym miejscem na przechadzki także po zmroku. Do tego niezbędne jest jego oświetlenie – stanie się wówczas przyjazny i bezpieczny. W tym celu opracowano projekt obywatelski polegający na zbudowaniu sieci 115 latarni, które go oświetlą.

Decyduj nie proś
W przypadku tych projektów mogą zostać zrealizowane dwa ciekawe pomysły powodujące, że Biskupia Górka będzie jeszcze bardziej piękna i jeszcze bardziej przyjazna zarówno dla jej mieszkańców, jak i dla wszystkich, którzy znajdą się w centrum Gdańska. Mogą powstać dwa wspaniałe miejsca podwyższające walory Biskupiej Górki i warto na to zagłosować.

Dla mnie najważniejsze jest, że po wygraniu projekty po prostu zostaną zrealizowane. Bez kolejnych uzgodnień i urzędniczych narad. Nikt z władz nie będzie w nich już nic zmieniał, przesuwał terminu wykonania ani ingerował w ich realizację. Budżet obywatelski to niezależne działanie, które daje bardzo dużą władzę mieszkańcom. Mogą przestać być zależni od składanych obietnic. Warto zatem wziąć udział i zagłosować na te dwa projekty z Biskupiej Górki.

Zasady
Każdy mieszkaniec Gdańska ma możliwość zagłosowania na aż pięć projektów dzielnicowych i tylko jeden z listy ogólnomiejskiej. Oznacza to, że głosując na projekt Saloniku na Biskupiej Górce można jeszcze zagłosować na cztery inne projekty lub oddać na niego pięć głosów. Takiej możliwości nie ma w przypadku projektu budowy latarni wzdłuż Kanału Raduni. Jest on na liście ogólnomiejskiej, więc oddajemy na niego tylko jeden głos.

Gdzie głosować?
18 września do 2 października 2017 można to zrobić samodzielnie przez Internet. Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy to prawie wszystkie biblioteki w Gdańsku mają przeszkolonych pracowników, którzy pomogą. Poza tym stanowisko do głosowania znajduje się w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody i w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4 (wtorki 13-20, piątki i soboty 18-30).

Intencje władz
Jeśli ktoś sądzi, że władze miejskie stworzyły budżet obywatelski bezinteresownie to jest w błędzie. Rządzącym chodzi o zdobycie większego poparcia wśród mieszkańców. Jasno wyraził to prezydent Gdańska:
Władza silna wtedy będzie, kiedy będzie miała silną bazę poparcia. Ta baza poparcia bierze się z codziennych praktyk obywatelskich. Takich jak budżet obywatelski, zagospodarowywanie podwórek, jak Tydzień demokracji, jak udział w działalności typu demonstracje, manifestacje, zgromadzenia czy spotkania prezydenta z mieszkańcami dzielnic czy dyżury radnych. Tych przejawów jest bardzo wiele”.
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Konferencja prasowa 15 września 2017

Warto wykorzystać budżet obywatelski do zrealizowanych zwykłych celów mieszkańców jeśli nadarza się taka okazja. Dlatego osobiście polecam uwadze Biskupią Górka i dwa projekty, które mogą ją zmienić na lepsze.

Marek Baran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.