Gdańskie Miniatury na Biskupiej Górce – zapisy do 28 maja br

Gdańskie Miniatury – edukacyjna gra miejska z zagadkami – dla rodzin i grup nieformalnych!

Jak ciekawie spędzić sobotnie przedpołudnie z całą rodziną? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w Gdańskich Miniaturach – edukacyjnej grze miejskiej z zagadkami, która przybliża najmłodszym zabytki, historię i architekturę Gdańska.

Pierwszy spacer Gdańskich Miniatur dla rodzin z dziećmi i grup nieformalnych odbędzie się 30 maja w trzech turach: o godz. 11.00, 12.30 i 14.00 i poprowadzi go przewodniczka – Ewa Czerwińska. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzą wyjątkową dzielnicę Gdańska – Biskupią Górkę. Spacery odbywać się będą raz w miesiącu. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl.

Gdańskie Miniatury to projekt, którego głównym celem jest przybliżenie historii miasta dzieciom i młodzieży, a także zainteresowanym osobom dorosłym. Dzięki formule gry miejskiej i zagadkom oraz profesjonalnej przewodniczce – Ewie Czerwińskiej poznawanie swojego miasta jest świetną zabawą. Instytut Kultury Miejskiej od 2009 roku prowadzi Gdańskie Miniatury dla szkół i grup zorganizowanych. Teraz spacery poszerzają swoją formułę – raz w miesiącu, w sobotę, organizowana będzie specjalna trasa dla rodzin i grup nieformalnych.

– W maju dzieci i młodzież z rodzicami i opiekunami odwiedzą Biskupią Górkę. Dzielnica jest wyjątkowa – zachowała się tu autentyczna przedwojenna zabudowa, z wąskimi klatkami schodowymi, brukowanymi uliczkami i starymi kamieniczkami z przełomu XIX i XX wieku – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka projektu.

Podczas wycieczki uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, kim są menonici i dlaczego ich świątynia znajdowała się właśnie na Biskupiej Górce. Przewodniczka opowie także o kilku obiektach, które już nie istnieją: starym cmentarzu, na którym chowani byli znani gdańszczanie i gdańszczanki, o zburzonym szpitalu św. Gertrudy oraz nieodbudowanym kościele na Zaroślaku. Finałem spaceru będzie wizyta na starym cmentarzu na Żydowskiej Górce, który wyróżnia się spośród innych gdańskich nekropolii.

Kolejny spacer Gdański Miniatur dla rodzin i grup nieformalnych odbędzie się 27 czerwca. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzą wtedy Stare Miasto. Zachęcamy do zapisów już teraz: miniatury@ikm.gda.pl.

Spacerować można z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker, popularyzującym historię Gdańska, a także indywidualnie, z mapką dostępną na stronie Gdańskich Miniatur (www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl).

Spacery Gdańskich Miniatur są bezpłatne. Projekt dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spacer Gdańskich Miniatur dla rodzin i grup nieformalnych: 30 maja, godz. 11.00, 12.30, 14.00

Zapisy: do 28.05 z podaniem ilości osób, daty, wybranej godziny na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl. Najmłodsi uczestnicy/czki powinni mieć minimum 11 lat

Spacer trwa około 1,5 godziny. Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki. Po otrzymaniu zgłoszenia, w przypadku dostępności miejsc, poinformujemy Państwa o miejscu rozpoczęcia spaceru.

Decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku zmiany ilości osób, rezygnacji, prosimy o niezwłoczne informowanie organizatora: miniatury@ikm.gda.pl.

Spacery będą fotografowane i filmowane. Relacja ze spacerów ukażą się na portalu iBedeker.

Biorący udział w spacerze, poprzez dokonanie zgłoszenia, na podstawie art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631, z późn. zm.) udzielają Instytutowi Kultury Miejskiej w Gdańsku i podmiotowi prowadzącemu portal iBedeker nieodpłatnie zgody na rejestrację utrwalającą ich wizerunek oraz zezwalają na publikację zdjęć, wideogramów lub filmów z przebiegu spacerów zawierających ich wizerunek poprzez utrwalanie i zwielokrotnianie zdjęć, wideogramów lub filmów dostępnymi technicznie metodami, wykorzystanie zarejestrowanych fragmentów filmów, wideogramów lub fotografii w celach informacyjnych, promocyjnych lub innym związanym z działalnością statutową Instytutu Kultury Miejskiej i portalu iBedeker, w tym poprzez prezentowanie ich w wydawnictwach Instytutu Kultury Miejskiej i portalu iBedeker lub na ich stronie internetowej, gdzie będą one publicznie udostępnione w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Poprzednie edycje poświęcone były: niezwykłym kobietom w historii Gdańska czy fortyfikacjom miasta. W roku szkolnym 2014/2015 spacery odbywają się szlakiem kościołów, przytułków i szpitali.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker.pl

Patroni medialni: Historia.org, Histmag.org, Radio Gdańsk, Miasto Dzieci , Together Magazyn

Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku.


Marta Bednarska
public relations
tel: 784 594 003
e-mail: marta.bednarska@ikm.gda.pl

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk 80-830
tel: 58 760 72 16
www.ikm.gda.pl

www.facebook.com/IKMgdansk
www.twitter.com/ikm_gdansk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content