Prezydent Gdańska na Biskupiej Górce

21 sierpnia br., na zaproszenie Stowarzyszenia WAGA, na Biskupiej Górce gościł Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Spotkanie zaczęło się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Biskupiej 4, które WAGA niedawno otrzymała w użyczenie od Gminy Gdańsk.

W planach stowarzyszenia lokal ten miałby między innymi pełnić rolę domu sąsiedzkiego do czasu, aż powstanie ten zapowiadany przez Referat Rewitalizacji. Jednak, by w lokalu otrzymanym przez WAGĘ mogły odbywać się różnego rodzaju zajęcia i spotkania, musi on przejść generalny remont. Nie ma w nim bowiem żadnego ogrzewania, okna nadają się do wymiany, a pomieszczenia są zagrzybione. Stowarzyszenie nie dysponuje wystarczającymi środkami, by taki remont przeprowadzić. Prezydent Gdańska po obejrzeniu lokalu zadeklarował pomoc związaną z remontem lokalu jeszcze przed tegoroczną zimą.

W programie spotkania z Panem Pawłem Adamowiczem było także zwiedzanie Biskupiej Górki, ale ponieważ Pan Prezydent dysponował niewielką ilością czasu, spacer ograniczył się tylko do przejścia po ulicy Biskupiej z podejściem pod rzeźbę Neptuna, Redutę Koszarową oraz pod Bastion Zbawiciela.

Pawła Adamowicza, jego asystenta Marka Bonisławskiego i fotografa Piotra Połoczańskiego oprowadzała lokalna przewodniczka i mieszkanka Biskupiej Górki Magdalena Kamrowska oraz członkinie Stowarzyszenia WAGA: Elżbieta Jachlewska, Krystyna Ejsmont, Grażyna Knitter i Marianna Palider.

I chociaż Pan Prezydent bywał na Biskupiej Górce wcześniej, to niektóre miejsca zobaczył w czasie tego spaceru po raz pierwszy.  Paweł Adamowicz doceniając ich walory zwrócił także uwagę na zaśmiecenie terenu oraz na nieuporządkowanie zieleni porastającej zbocza. Obiecał, że wyda odpowiednie polecenia właściwym służbom miejskim. Prezydent zainteresował się także terenem, który Komenda Wojewódzka Policji chciałaby oddać Gminie Gdańsk, a ponieważ nie starczyło tego dnia czasu na dokładne obejrzenie  znajdujących się tam fortyfikacji, Prezydent zadeklarował, że wróci tu wkrótce na dłużej wraz z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wówczas też bliżej przyjrzą się oni innym niedostępnym i niszczejącym obiektom: wieży widokowej, podziemnej klatce schodowej oraz rzeźbie Neptuna.
Dodatkowo, towarzyszący Prezydentowi fotograf został poproszony o zrobienie dokumentacji  klatek schodowych Biskupiej Górki.

W czasie rozmów pojawiła się koncepcja, by realizować część prac na Biskupiej Górce we współpracy z mieszkańcami i mieszkankami. Pan Prezydent liczy na taką pomoc np. przy porządkowaniu zieleni czy dbaniu o czystość na tym terenie.

Krystyna Ejsmont

 Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanskiFot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski  Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski Fot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanskiFot. Piotr Połoczanski www.photolife.pl www.facebook.com/poloczanski

fot. Piotr Połoczański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content