Piec militarny z Biskupiej Górki

1aDzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku możemy pokazać w naszej galerii zdjęcia niezwykle oryginalnego pieca znajdującego się w siedzibie komendy na Biskupiej Górce.

Budynek, w którym znajduje się ten piec, został zbudowały w latach 1938-40 r. z przeznaczeniem na schronisko dla niemieckiej młodzieży. Nadano mu imię Paula Beneke, gdańskiego kapra, który zdobył dla miasta „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Wówczas było to największe schronisko młodzieżowe w Europie i prawdopodobnie także na świecie. Projektantem budynku był Hans Richert, który zadbał o to, by był to także obiekt piękny, a jego zdobienia podkreślały „odwieczną niemieckość Gdańska”. Stąd też niecodzienny charakter malowideł, które znalazły się na kaflach pieca stojącego w ogromnej jadalni schroniska. Na wielu kaflach (101 sztuk) wysokiego na prawie 3 metry pieca znalazły się obrazy i napisy mówiące o militarnej historii Gdańska. Ich autorem jest uznany niemiecki malarz i grafik Bruno Mulier-Linow. Kafle zostały zrobione w fabryce Helmutha i Frediego Fischera w Lęborku.

Po wojnie w budynku schroniska mieściło się Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, potem Komenda Wojewódzka Milicji, a obecnie jest siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji. Przez wiele powojennych lat piec zamalowany był farba olejną, obecny wygląd zawdzięcza pracownikom Laboratorium Kryminalistycznego, w którego pomieszczeniach stoi. Ze względu na charakter pomieszczeń niewiele osób może go jednak oglądać.

O piecu napisał w 2002 r. w dwumiesięczniku „30 dni” (nr 40) Zbigniew Gach, a w 2013 r. Panie Jagoda Semków i Weronika Wojnowska w magazynie ”Świat kominków” (nr2/3(32)2013) na swoim Piecoblogu: http://www.kominki.org/blogi/piecoblog/art,1181,piecoblog-militarny-piec-gdanski-w-laboratorium-kryminalistycznym-komendy-wojewodzkiej-policji-w-gdansku.html

Nigdzie jednak nie można zobaczyć tak pełnej dokumentacji fotograficznej tego pieca jaką przedstawiamy w naszej galerii.

ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Komentarz do “Piec militarny z Biskupiej Górki”

Skip to content