Wystawa “Biskupia Górka z bliska”

Wojtek OstrowskiWspólnie odkryjmy tajemnice Biskupiej Górki

Biskupia Górka, wciąż mało znana część Śródmieścia Gdańska, doczekała się pierwszej retrospektywnej wystawy. Przygotowana w Centrum Hewelianum na Górze Gradowej zebrała różne formy prezentacji sąsiedniej Biskupiej Górki.

– Pokażemy autorskie zdjęcia wykonane przez Wojciecha Ostrowskiego, który utrwalił osoby mieszkające na Biskupiej Górce. Zdjęcia oddają unikatowy klimat miejsc, w których powstawały. Każde było precyzyjnie opracowane, często sesji towarzyszyły długie rozmowy, utrwalające pamięć ludzi i miejsc – mówi Krystyna Ejsmont ze „Stowarzyszenia WAGA”, pomysłodawczyni i koordynatorka wystawy.

Kolejną gratką na wystawie są panoramy Gdańska zapowiadające wyjątkowy album „Widok Gdańska z Góry Biskupiej 1855-1970”, który wkrótce pojawi się w księgarniach dzięki Fundacji Karrenwall.

fot. Wojtek Ostrowski

– Będzie to pierwsza profesjonalna choć raczej popularna publikacja ikonografii – panoram Gdańska z XIX i XX wieku – zapowiada Jerzy W. Wołodźko z Fundacji Karrenwall.

– Album zawiera usystematyzowany i dobrze opisany zbiór zdjęć, grafik i pocztówek. W sumie w kolekcji jest ponad 500 obiektów, z czego niestety tylko część zmieściła się na 160 stronach, a inne będą do pobrania ze strony internetowej www.biskupia-gdansk.eu – mówi Jerzy Wołodźko.

– W ubiegłym roku studenci/studentki i absolwenci/absolwentki uczelni z całej Polski przygotowali bardzo ciekawe projekty zagospodarowania fortyfikacji Biskupiej Górki w konkursie “Fortyfikacje Gdańska i Pomorza – Kultura Autentyczności” Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej. Najlepsze, nagrodzone projekty pokażemy na wystawie „Biskupia Górka z bliska” – mówi Krystyna Ejsmont.

Wystawa w Redicie Napoleońskiej Centrum Hewelianum potrwa do końca lipca i będzie czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-17.00. Wstęp bezpłatny.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Gdańska

GMW-poz

 

 

Biskupia Górka z bliska – wystawa

Wernisaż wystawy: 2 lipca 2013 r. godz. 18.00

Czas trwania: od 3 do 31 lipca, od wtorku do niedzieli, w godzinach 12.00-17.00

Miejsce: Centrum Hewelianum w Gdańsku (Góra Gradowa), Redita Napoleońska

Organizator: Stowarzyszenie „WAGA”

Partnerzy: Centrum Hewelianum, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Fundacja Karrenwall

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl,

Grażyna Knitter
Stowarzyszenie WAGA

Skip to content