Spacer badawczy z wiceprezydentem Gdańska cz. II – relacja

24 maja br. odbyła się druga część spaceru badawczego po Biskupiej Górce, na którym oprowadzani byli przez mieszkańców wiceprezydent Piotr Grzelak, przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, Gdańskich Nieruchomości i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Poniżej omówienie trasy spaceru z uwzględnieniem punktów postojowych.

Biskupia 6
Zatrzymano się przy tej kamienicy, bo jej mieszkańcy chcieli poruszyć temat planowanego rozmieszczenia wiat śmietnikowych. W ich przypadku dwa śmietniki dla wielu wspólnot miałyby stanąć przy obu bocznych ścianach budynku, na co nie chcą się zgodzić. Dyrektor Gdańskich Nieruchomości, Ziemowit Borowczak podkreślił, że prace nad projektem rozmieszczenia wiat na terenie Biskupiej Górki nie zostały jeszcze zakończone. Na spotkaniu dotyczącym rewitalizacji w dniu 22 czerwca w Domu Sąsiedzkim zaprezentowana zostanie propozycja ich wszystkich lokalizacji.
Jedna z mieszkanek tego domu zwróciła także uwagę na zbyt wysokie krawężniki utrudniające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową i z wózkami. Zastępczyni dyrektora DRMG Katarzyna Jaskuła potwierdziła, że taka wysokość zostanie zachowana także po remoncie ulic ze względu na wymóg Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Biskupia 32
Ten budynek to własność prywatna, od wielu lat niszczeje, a jego zły stan techniczny rodzi obawy, że wkrótce może nadawać się tylko do rozbiórki. Według Wiceprezydenta, Miasto Gdańsk nie ma możliwości ingerencji w takim przypadku, ale leży to w gestii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Na Stoku 10
Na pierwszym spacerze badawczym 10 maja br. mieszkańcy mówili o potrzebie dodatkowego wsparcia wspólnot mieszkaniowych w remontach ich budynków. Podkreślano, że udzielonych dotacji nie starczyło na podstawowe, niezbędne remonty, nie mówiąc już o odtwarzaniu balkonów czy dekoracji na fasadach. Piotr Grzelak zaproponował spotkanie zarządców wspólnot mieszkaniowych i rozmowę na ten temat w Domu Sąsiedzkim. Biuro Rozwoju Gdańska podjęło się ustalenia daty oraz wysłania zaproszeń do administratorów WM.

Na Stoku 49-55
Przy biurowcach stojących przy ul. Na Stoku występuje ciągły problem z parkującymi wszędzie samochodami. Piesi nie mają wolnego, wygodnego do przejścia chodnika i zazwyczaj poruszają się po jezdni. Przy budynku nr 55 jest szczególnie niebezpiecznie, bo stojące samochody utrudniają widoczność kierowcom aut wyjeżdżających z ostrego zakrętu ul. Pohulanki. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ma przeanalizować możliwość poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Po zakończeniu prac przy remontach ulic na terenie Biskupiej Górki mają zostać wprowadzone strefy płatnego parkowania, co może też poprawić tę sytuację.

 

Uczestnicy spaceru zwrócili uwagę na zły stan muru oporowego podtrzymującego skarpę przy budynku Na Stoku 55. To stary, zbudowany z ogromnych głazów mur, który jest już popękany, są w nim spore ubytki i widać, że się przechyla. Do tego rosną na nim duże drzewa rozsadzając go korzeniami. Ta inwestycja powinna znaleźć się w zaktualizowanym Programie Rewitalizacji. Mieszkańcom zależy, by ten oryginalny mur pozostał, lecz by go wyremontowano i odsłonięto, bo obecnie nie jest w pełni widoczny.

Park Pohulanka
Do Budżetu Obywatelskiego 2023 zgłoszono zagospodarowanie parku przy ul. Pohulanka, projekt nie wygrał, ale zagłosowało na niego 650 osób.
Park jest bardzo zaniedbany i wykorzystywany głównie jako przejście-skrót pomiędzy osiedlem Biskupia Górka a Siedlcami. Ma jednak duży potencjał. Uporządkowanie zieleni, postawienie ławek, koszy na śmieci i lamp oraz odsłonięcie widoku na Kościół Mariacki i Ratusz Głównego Miasta spowoduje, że więcej osób będzie chciało spędzać w nim czas. Park położony jest na pozostałościach bastionów, więc idąc na skróty trzeba wspinać się i schodzić ze wzniesień. Wykonanie leśnych schodów wtopionych w naturę poprawiłoby komfort i bezpieczeństwo korzystających z parku pieszych.

Biskupia 11
Za budynkiem Biskupia 11 znajduje się podwórko z punktem widokowym, które od maja 2020 do końca 2022 r. przechodziło metamorfozę w ramach prowadzonej przez Biuro Rozwoju Gdańska rewitalizacji Biskupiej Górki. Po tej przemianie do dziś pozostały dwie ławki, drewniany podest z barierką na punkcie widokowym i ukształtowane w skarpie schody. Rośliny ozdobne nie przetrwały letnich suszy, nie ma śladu po alejkach, a w miejscu głównej rabaty jest skład materiałów budowlanych. Projekt nie zakładał postawienia przy ławkach koszy na śmieci i teren jest od lat stale zaśmiecony, dlatego właśnie znalazł się na trasie spaceru. Reakcją Wiceprezydenta na ten widok była refleksja nad trudem prowadzenia rewitalizacji społecznej w takich dzielnicach jak Biskupia Górka.

Plac pod Neptunem
Uczestnicy spaceru stanęli w pobliżu wejścia na plac pod Neptunem. Mieszkańcy zgłosili trzy sprawy:
– brak dbałości przez GZDiZ o punkt widokowy usytuowany na drodze na ten plac. Obecnie wybujałe krzewy uniemożliwiają podziwianie panoramy Gdańska z tego miejsca.
– zegar na wieży byłego Schroniska Młodzieżowego im. P. Beneke wyremontowany ze składek gdańszczan nie chodzi od kilku miesięcy. Zgłoszenia do Komendy Wojewódzkiej Policji nie przynoszą skutku.
– mieszkańcy upomnieli się o realizację punktu widokowego „Spojrzenie na Gdańsk”, którego utworzenie w tej okolicy GZDiZ zapowiadał kilka lat temu.

Biskupia 24b, Koszary
Mieszkańcy chcieliby, by otwarta została podziemna klatka schodowa prowadząca sprzed siedziby Gdańskiej Szkoły Wyższej na ul. Zaroślak. Do tego powinny powstać nieco dalej naziemne schody w miejscu istniejących pozostałości po takim skrócie. Uczestnicy spaceru zeszli tymi schodami na drogę prowadzącą na osiedle Zaroślak oraz w górę, do lasu Biskupiej Górki. Tam mieszkańcy zwrócili uwagę na zapchane liśćmi rynienki mające za zadanie odprowadzanie wód opadowych ze wzgórza, na kamienną drogę wymagającą remontu, na brak ławek i poprzewracane granitowe słupki sygnalizujące niegdyś skraj skarpy.

Wieża po kościele Zbawiciela
Przy pozostałości po wieży kościoła Zbawiciela, zwrócono uwagę, że od czasu przekazania tego zabytku przez miasto Gdańsk w 1998 r. kościołowi Ewangelicko – Augsburskiemu obiekt jest zamknięty, a dobrze byłoby, by służył lokalnej społeczności.
Kilka osób mieszkających na Zaroślaku wskazało jako duży problem zbytnie natężenie hałasu, powodowane przez samochody jadące wiaduktem Biskupia Górka oraz przejeżdżające pod nim pociągi. Szczególnie uciążliwe nocą są drifty samochodowe urządzane przez kierowców na parkingu kubaturowym stojącym obok wiaduktu.

Ul. Na Stoku
Przechodząc ulicą Na Stoku rozmawiano o problemach z parkowaniem na Biskupiej Górce, wskazano kilka miejsc, na których mogłyby powstać parkingi – pod murem oporowym, przy kamienicy Biskupia 35 oraz dwa place po wcześniej wyburzonych budynkach.

 

 

Park Salwator
Część parku Salwator przylegająca do ul. Na Stoku wymaga wg mieszkańców zagospodarowania – zrobienia schodów, postawienia lamp, ławek i koszy na śmieci, zadbania o zieleń, w tym usunięcia z drzew jemioły w całym parku.

 

Podwórko Salwator
To podwórko podlegało już rewitalizacji, ale wciąż jeszcze nie jest dostosowane do potrzeb mieszkańców. Urzędnicy zachęcają wspólnoty mieszkaniowe wokół tego terenu do wydzierżawienia go i przeprowadzenia na nim potrzebnych inwestycji.

Skarpa przy Rondzie Groddecka
Mieszkańcy chcieliby, aby ten teren pozostał niezabudowany i służył celom rekreacyjnym. Obecnie jest to teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniowo-usługową.
Zwrócono także uwagę na brak bezpiecznego podejścia na skarpę oraz na potrzebę zrobienia chodnika po prawej stronie wjazdu na ul. Biskupią.

fotografie: Krystyna Ejsmont

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content