Ogłoszono konkurs na pomnik Brunona Zwarry

Pomnik Brunon Zwarry ma stanąć jeszcze w tym roku przy ulicy Biskupiej 33. Inicjatorem jego powstania jest Stowarzyszenie Ławeczka Brunona Zwarry, które też sfinansuje jego budowę. Gmina Gdańsk natomiast pokryje koszty zagospodarowania otoczenia oraz konkursu na projekt pomnika.

Rzeźbiarze mogą już pracować nad swoimi pomysłami, bo 17 stycznia ogłoszono regulamin konkursu.  Aby wziąć w nim udział należy przygotować projekt pomnika pisarza wraz z koncepcją zagospodarowania otoczenia. Powinien być on zaprojektowany w formie ławeczki z postacią młodego Brunona Zwarry.

Zwycięzca otrzyma 30.000 zł, zdobywca drugiego miejsca – 20.000 złotych, natomiast trzeciego – 10.000 złotych. Projekty można przesyłać do 17 marca br, do  godz. 15:00. Autor najlepszej koncepcji zaproszony zostanie do podpisania umowy na wykonanie pomnika, za co przewidziane jest wynagrodzenie do 200.000 złotych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce “Konkursy”.

„Naszym celem jest postawienie pomnika-ławeczki z postacią pisarza z wdzięczności za to, co zrobił dla zachowania historii naszego miasta i pamięci o gdańskich Polakach. Jego książki mają do dziś fundamentalne znaczenie dla historyków i miłośników Gdańska, opisy Jego przeżyć w przedwojennym Gdańsku, opisy miejsc i zwyczajów do dziś rozpalają wyobraźnię i pozwalają zadurzyć się w świecie, którego już nie ma.” – mówi Joanna Szymańska Prezeska Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry”.

Brunon Zwarra (1919 – 2018) – gdańszczanin, pisarz, publicysta, dokumentalista. Autor  książek poświęconych historii Gdańska: „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” (73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku), pięciotomowych „Wspomnień gdańskiego bówki” oraz powieści „Gdańszczanie” i  „W gdańskiej twierdzy”. Był uczniem Gimnazjum Polskiego, należał do  Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i KS Gedania. We wrześniu 1939 r. został  aresztowany i był więziony w  obozie dla Polaków w Nowym Porcie i w  obozach koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Ojciec pisarza był znanym działaczem organizacji polskich w Wolnym Mieście Gdańsku, zmarł w obozie Sachsenhausen. Dzieciństwo i młodość Brunon Zwarra spędził na Biskupiej Górce, co opisał w pierwszym tomie “Wspomnień gdańskiego bówki”.

Książki tego autora są do wypożyczenia w bibliotece Domu Sąsiedzkiego znajdującego się przy ulicy Biskupiej 4.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content