Rewitalizacja – aktualności

Na posiedzeniu Komitetu Rewitalizacji 11 marca br. poruszano między innymi sprawy dotyczące Biskupiej Górki.
Remonty kamienic
Projekty remontów wszystkich komunalnych kamienic na Biskupiej Górce i Piaskowni – ul. Biskupia 8A, 11, 17, 27, ul. Na Stoku 12b, 15, 23, 25, 35, 39, 40, ul. Salwator 7 i ul. Rogaczewskiego 45 – otrzymały zgody  z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Niedługo więc można spodziewać się ogłoszeń o przetargach na wykonawców tych prac. Biuro Rozwoju Gdańska zachęca wspólnoty mieszkaniowe, które do tej pory nie otrzymały takiej akceptacji, do kontaktu z pracownikami biura: e-mail- rewitalizacja@brg.gda.pl.
Stan budynku przy ul. Biskupiej 26 został omówiony szerzej, ponieważ jego wygląd budzi niepokój co do bezpieczeństwa mieszkających tam ludzi. Administrator budynku zapewnia, że na chwilę obecną jego stan techniczny nie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Ponieważ jest to wspólnota mieszkaniowa, koszty remontu ponoszą właściciele, Gmina Gdańsk ma 68% udziałów. “Od 2014 sukcesywnie są wykonywane remonty takie jak: wymiana stolarki okiennej, wymiana pionów wodno-kanalizacyjnych, wzmocnienie konstrukcji budynku i stropów, modernizacja instalacji wentylacyjnej w lokalach, podłączenie budynku do GPEC. Wykonanie tych prac wyniosło ponad 200 tys. zł finansowanych z wpłat właścicieli i zaciągniętego kredytu. Pozostałe prace typu izolacja fundamentów i renowacja elewacji będą realizowane w czasie prac przy rewitalizacji układu drogowego Biskupiej Górki” – zapewnia zarządca budynku.

Kamienica przy ul. Biskupiej 35, która jest budynkiem gminnym, nie została objęta programem rewitalizacji gdańskich dzielnic. Pytanie o plany związane z jego remontem pozostało bez odpowiedzi.

Stanem kamienic Biskupiej Górki zainteresował się także radny Miasta Gdańska Przemysław Majewski, który wystosował interpelację do Prezydent Gdańska w tej sprawie, z odpowiedzią można zapoznać się pod linkiem: Odpowiedź-Interpelacja.
Rewitalizacja ulic
Rozpoczęcie rewitalizacji układu drogowego Biskupiej Górki uzależnione jest od zakończenie prac przy Wiadukcie Biskupia Górka, włączenia do ruchu nowego mostku prowadzącego na Chełm, które jest planowane  na koniec marca br., oraz zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Most zostanie otwarty na początku kwietnia, a  cała budowa wiaduktu  zakończy się w połowie roku.
Przy pracach prowadzonych w ramach planowanej rewitalizacji układu drogowego zostanie także położony chodnik przy skarpie, gdzie stała kamienica Na Stoku 3a,b,c,d. Wiele osób skarżyło się na jego brak.
Plac pod Neptunem
Realizacja projektu zagospodarowania placu pod Neptunem czeka na zakończenie opracowywania dokumentacji technicznej i ostateczne ustalenia z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

 

fot. Wojciech Ostrowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Rewitalizacja – aktualności”

Skip to content