Lapidarium Biskupiej Górki

W styczniu 2019 r. poznaliśmy zwycięską koncepcje urbanistyczno-architektonicznego zagospodarowania przestrzeni publicznej przy ul. Biskupiej, tzw. “placu pod Neptunem.” Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa dotycząca realizacji tej inwestycji. W związku z tym, Stowarzyszenie Biskupia Górka zainicjowało ciekawą akcję.

“Plac pod Neptunem” to zielony teren usytuowany poniżej budynku dawnego Schroniska Młodzieżowego im P. Benekego, w którym siedzibę ma od wielu lat Komenda Wojewódzka Policji. W tym miejscu do 1945 r. stała kawiarnia, w której często spotykali się członkowie organizacji polonijnych. Pozostały po niej fragmenty schodów, ogrodzenia tarasu, niekompletna lampa, piwniczki częściowo ukryte w ziemi. Podczas konsultacji z mieszkańcami uzgodniono, że w projekcie powinno znaleźć się miejsce na wyeksponowanie tych pamiątek. Utworzone lapidarium miałoby pomieścić także inne obiekty o wartościach historycznych znajdujące się w różnych miejscach Biskupiej Górki, na które wskazywali mieszkańcy. Sa to m.in. części nagrobków z nieistniejącego już cmantarza Salvator, fragmenty starych oryginalnych metalowych barierek i płotów.

Stowarzyszenie Biskupia Górka, zwraca się do mieszkańców z prośbą o zgłaszanie lokalizacji zauważonych na terenie Biskupiej Górki różnego rodzaju pojedynczych elementów z przedwojennej zabudowy budynków, pomników, rzeźb, tablic, ogrodzeń itp. na adres stowarzyszenia: stowarzyszenie.sbg@gmail.com lub telefonicznie: 514-452-631. Przeniesienie ich do lapidarium, nie tylko wzbogaci jego zbiory, ale pozwoli te obiekty ocalić, bo będą właściwie zakonserwowane i chronione.

fot. Krystynan Ejsmont

ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content