Setna rocznica urodzin Brunona Zwarry

18 października br. przypada setna rocznica urodzin Brunona Zwarry, autora książek o historii Gdańska urodzonego na Biskupiej Górce.

Oprócz autobiograficznych “Wspomnień Gdańskiego Bówki”  opublikował zbiór 73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan” i powieści historyczne „Gdańszczanie” i „W gdańskiej twierdzy”. W okresie miedzywojennym zaangażowany w działania Polonii Wolnego Miasta Gdańska – członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i KS Gedania. Był uczniem Gimnazjum Polskiego. W czasie wojny więziony w obozach koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen.  Zmarł 14.08.2018, pochowany został na cmentarzu Oliwskim.

W dniu rocznicy urodzin pisarza o godz. 13.00 zostanie otwarta wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN “Brunon Zwarra (1919-2018). Z archiwum gdańskiego bówki” poświęcona jego życiu i twórczości. Zaprezentowane na niej zostanie część archiwum autora, które Brunona Zwarra przekazał Bibliotece Gdańskiej jeszcze za życia.

O godz. 17.30 Wiceprzezydent Gdańska, Piotr Grzelak, odsłoni tablicę upamiętniającą pisarza na budynku przy ul.  Biskupiej 4.

O 18.00 w Gdańskiej Szkole Wyższej przy ul. Biskupiej 24B zacznie się uroczystość przygotowana w związku z rocznicą urodzin Brunona Zwarry.

Obchody związane z tą rocznicą zaczną się już dzień wcześniej, 17 października. O godz. 12.00. rozpocznie się spacer Drogą Królewską, z przystankami na czytanie fragmentów opisów oglądanych miejsc, wybranych z książek Brunona Zwarry. Spacer zakończy się pod Biblioteką pod Żółwiem, gdzie odbędzie się przedstawienie “Fischmarkt”. Będzie też konkurs wiedzy o twórczości Brunona Zwarry z nagrodami i  możliwość zakupienia jego książek. Zapraszają: lokalna przewodniczka po Biskupiej Górce Krystyna Ochędzan, Wydawnictwo Marpress i Fundacja Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych “Forum”.

ke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content