Filmowa Biskupia Górka

Biskupia Górka swoim niezwykłym klimatem zawsze przyciągała artystów, w tym także filmowców.

Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądała przed laty m. in., w takich filmach jak: “Walet pikowy”, “Do widzenia, do jutra”, “Książę”, “Wkrótce nadejdą bracia” czy “Trzy dni bez wyroku” oraz na fotografiach z planu tych filmów zgromadzonych w Fototece Filmoteki Narodowej: http://fototeka.fn.org.pl//.

Najwięcej tej dawnej Biskupiej Górki jest w “Walecie pikowym”, komedii Tadeusza Chmielewskiego z 1960 r.  Nadal można tam oglądać np. cały szereg nieistniejących już domów przy ul. Na Stoku, uroczą kutą bramę przy Biskupiej 18 czy kamienne schodki prowadzące na Chełm, jakże różne od obecnych. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jeszcze jak kręcono ten film, ale nam udało się pozyskać tylko jedno zdjęcie z tego wydarzenia. Pochodzi z albumu Pani Urszuli Kiedrowskiej, ale choć jest słabej jakości, to można na nim oprócz ekipy, sprzętu i elementów scenografii zobaczyć też kamienicę, której od dawna już nie ma…

W tym samym roku Janusz Morgenstern korzystał również z plenerów Biskupiej Górki przy kręceniu “Do widzenia, do jutra”, ale nie posiadamy w naszym archiwum żadnego zdjęcia z tego planu filmowego. W Fototece Filmoteki Narodowej fotosy i robocze zdjęcia na szczęście są i to bardzo interesujące.

Film “Wkrótce nadejdą bracia” był kręcony w 1985 r., a wtedy już więcej osób miało aparaty fotograficzne. Jednak dopiero teraz nasza galeria wzbogaciła się o zdjęcia z planu tej produkcji zrobione przez jednego ze statystów. Pan Piotr Reut przesłał nam je w odpowiedzi na prośbę umieszczoną na Facebooku. Jak wspomina, razem z kolegami ze szkoły pomaturalnej zareagowali na ogłoszenie w prasie i stawili się w punkcie zbornym, gdzie otrzymali odpowiednie ubrania, a potem przewieziono ich wraz z pozostałymi statystami na Biskupią Górkę. Po zakończeniu pracy każdy z nich otrzymał 500 zł, sumę wówczas dla młodych ludzi znaczącą.

Film reżyserował Kazimierz Kutz, jego akcja toczy się w 1945 roku na Ziemiach Odzyskanych, a zrujnowane koszary Biskupiej Górki świetnie się do tego wówczas nadawały. Wyremontowano je dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych ub.w.

Zachęcamy do obejrzenia też innych zdjęć w naszej galerii oraz jak zwykle apelujemy o przejrzenie domowych albumów i poszukanie fotografii, na których widać dawną Biskupią Górkę i udostępnienie ich na naszym portalu.

Zapraszamy do kontaktu: tel. 514-452-631, e-mail: redakcja@biskupiagorka.pl.

Krystyna Ejsmont

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content