Dostrzegalnia gwiazd

Tematem tegorocznego konkursu „Fortyfikacje Gdańska i Pomorza. Kultura Autentyczności” organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku była „Dostrzegalnia Gwiazd”. Tytuł brzmi romantycznie i dość tajemniczo, ale nie dla tych wszystkich, którzy zwiedzili Biskupią Górkę z lokalną przewodniczką lub przewodnikiem. „Dostrzegalnia gwiazd” to obserwatorium astronomiczne, które znajdowało się na szczycie Biskupiej Górki w latach 1781-1813 i było doskonale wyposażone w najnowocześniejszy wówczas sprzęt sprowadzony specjalnie z Anglii.

Obserwatorium powstało dzięki Nathanielowi Mateuszowi Wolfowi (1724-1784), ważnej dla Gdańska postaci. Wolf był szanowanym i cenionym lekarzem, prekursorem w stosowaniu szczepionki przeciwko ospie, przyrodnikiem, astronomem, teoretykiem i krytykiem literatury, członkiem Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i londyńskiego Royal Society – więcej informacji o nim i „Dostrzegalni gwiazd” można znaleźć na stronie „Akademii Rzygaczy”:

http://www.rzygacz.webd.pl/index.php?id=31%2C155%2C0%2C0%2C1%2C0.

Tereny fortyfikacyjne Biskupiej Górki, gdzie m.in. znajdowało się obserwatorium Nathaniela Wolfa, w ubiegłym roku też były tematem prac w tym konkursie, którego ideą jest szukanie pomysłów na zagospodarowanie obiektów czekających w kolejce na rewitalizację.  Z projektami powstałymi w 2012 r. można zapoznać się na stronie CIEE: http://www.ciee-gda.pl/index,page,Konkursy,iii_edycja_konkursu_fortyfikacje_gdanska_i_pomorza__kultura_autentycznosci,116,310.html .

Tym razem uczestnicy i uczestniczki budowali swoje wizje, mając za główny temat obserwatorium astronomiczne, pojawiły się więc w nich całe miasteczka astronomiczne, place edukacyjne, muzeum Nathaniela Wolfa, kino 5D z filmami o kosmosie, zadbano nawet, żeby oświetlenie terenu nie zakłócało obserwacji nieba.

Mnie, jako mieszkankę Biskupiej Górki, ucieszyło to, że żadna grupa nie ograniczyła swoich prac tylko do okolic Bastionu Ostroróg, ale tworzyły one projekty, biorąc pod uwagę cały rejon Biskupiej Górki oraz potrzeby jej mieszkańców i mieszkanek. Jest więc w tych pracach dbałość o małą architekturę, jest miejsce na ośrodek kultury i muzeum Biskupiej Górki, na kawiarnię, na imprezy sezonowe, jest niebanalne oświetlenie terenów i budynków, są punkty widokowe i ścieżki przyrodnicze, crossowa trasa rowerowa, tor saneczkowy, a nawet kolejka linowa.

Jury, którego członkinią miałam zaszczyt być jako przedstawicielka Stowarzyszenia WAGA, nie miało wątpliwości przy wyborze najlepszej prezentacji. Przedstawił ją zespół „Luzik” z Politechniki Krakowskiej, który bardzo kompleksowo podszedł do tematu i zaprezentował wiele ciekawych pomysłów. Mnie szczególnie zainteresowała „rzeczywistość poszerzona”, czyli podpowiedź, jak wzbogacić spacery z lokalnymi przewodnikami/przewodniczkami po Biskupiej Górce o wirtualne rekonstrukcje obiektów i miejsc z przeszłości.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółami wszystkich prac: http://www.ciee-gda.pl/index,page,Konkursy,fortyfikacje_gdanska_i_pomorza__kultura_autentycznosci,116.html .

Niewątpliwie należy cieszyć  się, że potencjał Biskupiej Górki został zauważony i powstało dużo gotowych pomysłów do wykorzystania przy tworzeniu koncepcji rewitalizacji tego miejsca. Za chwilę pojawią się następne, bo Biskupia Górka będzie też obiektem prac na warsztatach Re:brick na Politechnice Gdańskiej w listopadzie br.  Jeszcze bardziej jednak cieszyłoby mnie i moich sąsiadów oraz sąsiadki,  gdyby zaczęto wreszcie choć niektóre z nich wprowadzać w życie.

Krystyna Ejsmont
Stowarzyszenie WAGA

Skip to content